top of page

Diş Eksikliklerinin Tedavisi ve Protez Diş

Protez Diş Eksikliği Tedavisi

Çürüme ya da herhangi bir nedenden ötürü dişlerini kaybeden insanlar bu durumun tedavi olup olmadığını merak ediyor. Geçmişte kaybedilen dişlerin yerine diş koyabilmek mümkün değildi. Ancak; gelişen teknoloji ile beraber artık kaybedilen dişlerin yerine yenisi koyabilmek mümkün hale geldi. Bu yazımız içerisinde diş eksikliği tedavisi ve protez diş hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız.

Protez Diş Nedir?

Ağız ve diş sağlığı her yaş grubundan bireylerin önem vermesi gereken bir konudur. Herhangi bir nedenden ötürü dişini kaybetmiş ya da diş kaybına neden olacak kadar ağzında çürük bulunan kişiler çareyi doktorların kapısında aramaktadır. Bunun yanı sıra diş düşmesi, diş kırılmaları gibi sorunlar yaşayan kişilere uzmanlar genel olarak protez diş önermektedir. En son çare olarak tercih edilen bu yöntemde öncelikle zarar görmüş dişin sağlıklı bir şekilde kurtulması hedeflenmektedir. İşlevini tamamen kaybetmiş dişler için diş görevi üstlenecek olan protez dişler kesinlikle işinin ehli bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.

Diş Protezi Çeşitleri

Diş eksikliği tedavisi arayan kişiler için önerdiğimiz protez diş kendi içeresinde 2 çeşide sahiptir.

Sabit Protez Diş

Protez dişler içerisinde karşımıza ilk olarak sabit protez dişler çıkmaktadır. Adından da anlayabileceğiniz üzere bu dişler ağız içerisinde sabit olup sabit, çıkmayan dişlerdir. Sabit protez diş, diş kaybı az olan kişilerin tercih ettiği ya da bu kişilere önerilen dişlerdir. Tedavi süresi ortalama 10 gün olup bu süreçte hemen hemen her gün hasta doktoru ile görüşmektedir.

Sabit protez dişin yanı sıra hareketli protez dişler de bulunmaktadır. Diş kaybı fazla olan hastalara önerilen hareketli protezlerde hasta istediği zaman protez dişini çıkarıp takabilmektedir. Kişiye hareketli mi yoksa sabit protezin mi takılacağı tamamen ön muayenede uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

Deflex Protez Diş

Kırılmaz diş protezi olarak da bilinen deflex protez diş, genelde birçok kişinin tercih ettiği tedavi türlerinden birisidir. Oldukça dayanıklı olan bu protez dişler hastanın kaybettiği yeme ve içme alışkanlıklarını yeniden kazanmasını sağlar. Aynı zamanda estetik görünüme de sahip olan bu diş modeli 30 ile 40 gün arasında ancak uygulanabilmektedir. Deflex protez diş daha çok tüm dişlerini kaybetmiş ya da dişlerinin büyük bir bölümü çürümüş kişilere önerilmektedir.

Diş eksikliği tedavisi ve protez diş hakkında oldukça güzel bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi olmak, uzmanlara soru sormak istiyorsanız Smyrna Dent ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadrosu ile bugüne kadar birçok kişiye protez diş uygulayan merkez, diş eksikliğinin büyük oranda önüne geçmiştir.

bottom of page