top of page

Kanal Tedavisi

Kök kanalı, kötü şekilde çürüyen veya enfekte olmuş bir dişi onarmak ve kurtarmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bir kök kanalı işlemi sırasında, dişin iç kısmı temizlenir ve mühürlenir. Tedavi edilmezse, dişi çevreleyen doku enfekte olur ve apseler oluşabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi; herhangi bir nedenden dolayı çürümüş ya da enfekte olmuş bir dişi onarmak için kullanılan yöntemdir. Dişte bulunan çürümeler zamanında tedavi edilmezse çürük diş köklerinin derinlerine iner. Bu da sinirlerin iltihaplanmasına ve şiddetli diş ağrıların meydana gelmesine neden olur. Çürümüş diş tedavi edilmediğinde enfeksiyon diğer dişlere de yayılır ve bu durum tüm ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olur. Kanal Tedavisi İzmir sayesinde çürümüş dişleri onarmak, eskisi kadar olmasa da sağlıklı hale getirebilmek mümkündür.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi sadece ve sadece uzman bir diş hekimi veya endodontist tarafından yapılmalıdır. Dişinizin durumuna göre diş hekimi seçmeli ve ön muayene kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir.

Kanal tedavisine başlamadan önce diş röntgeni çekilerek kök kanalların şekline bakılır, enfeksiyonun diğer dişlere yayılıp yayılmadığına bakılır.

Lokal anestezi ile beraber dişin etrafındaki alan bütünü ile uyuşturulur. Diş siniri tamamen ölmüş ise anestezi uygulanmadan da işlemlere başlanır.

Kanal tedavisine başlanmadan önce bölgenin tükürüksüz ve kuru kalması için lastik tabakası yerleştirilir.

Kök kanala açılacak ince bir delik ile içerisinde bulunan zararlı bakteriler, pulpa ve çürümüş sinir dokusu bölgeden çıkarılır.

Dişin iç kısmı iyice temizlenir, kök kanalların içerisinde ölü ve çürümüş sinir dokusu kalmayacak şekilde çalışma yapılır.

Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra açılmış olan delik kapatılır ve operasyon tamamlanır.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi çoğu zaman tek seansta bitmektedir. Ancak bazı durumlarda iki hatta üçüncü seans dahi talep edilebilmektedir. Bunun gibi birkaç seansta tamamlanan kanal tedavilerinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Birkaç seans sürecek olan kanal tedavisinde ilgili diş tedavi bitene kadar olabildiğince az kullanılmalıdır.

  • Kanal tedavisi bittikten hemen sonra birkaç saatlik dinlenme payı bırakılmalıdır. Bu süreçte hiçbir şey yenmemeli, içilmemelidir.

  • Kanal tedavisinden sonraki 3, 4 gün aşırı soğuk ve sıcak besin ve içecekler tüketilmemelidir.

  • Kanal tedavisinden sonra ağız ve diş bakımına önem verilmeli, dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

  • Kanal tedavisini yapan uzman eğer diş ipi kullanmanızı istediyse kesinlikle diş ipi kullanın. Aksi takdirde diğer dişlerde de problemler olduğunu göreceksiniz.

Kanal tedavisi ile ilgili bilgilendirici bir yazı hazırladık. Kanal Tedavisi İzmir için güvenilir bir sağlık merkezi arıyorsanız bu konuda da güzel bir önerimiz olacaktır. Smyrna Dent, sahip olduğu profesyonel kadrosu ile kanal tedavisi olmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. İlgili merkez ile iletişime geçerek aklınızda bulunan soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

bottom of page